Ostatnie słowa kluczowe wyszukiwania
Any Questions? Call us
+632 7909 9800
Visa Applying Process
- Home
- Visa Applying Process
Procedura wizowa
PROCEDURA WIZOWA
KTÓRY URZĄD KONSULARNY JEST WŁAŚCIWY DO ROZPATRYWANIA WNIOSKU O WYDANIE WIZY SCHENGEN?
- Jeśli planujesz odwiedzić konkretny kraj strefy Schengen, skontaktuj się z Ambasadą/Konsulatem kraju Schengen, którego terytorium jest jedynym celem Twojej wizyty/wizyt.
- Jeżeli Twoja wizyta obejmuje więcej niż jedno miejsce docelowe lub jeśli w okresie dwóch miesięcy ma się odbyć kilka oddzielnych wizyt – prosimy o kontakt w sprawie długości trwania wizyty lub wizyt z Ambasadą/Konsulatem Państwa Schengen, którego terytorium jest głównym celem wizyty lub wizyt pobytu liczonego w dniach lub celu pobytu.
- Jeżeli nie można ustalić głównego miejsca pobytu, prosimy o kontakt z Ambasadą/Konsulatem Państwa Schengen, którego granicę zewnętrzną przekraczasz jako pierwszy, aby wjechać na terytorium państw członkowskich.
- Właściwym państwem członkowskim do rozpatrzenia i podjęcia decyzji w sprawie wniosku o tranzytową wizę Schengen jest:
- (a) w przypadku tranzytu przez tylko jedno państwo członkowskie, zainteresowane państwo członkowskie; Lub
- (b) w przypadku tranzytu przez kilka państw członkowskich, państwo członkowskie, którego granicę zewnętrzną wnioskodawca zamierza przekroczyć, aby rozpocząć tranzyt.
- Państwem członkowskim właściwym do rozpatrzenia wniosku o wydanie tranzytowej wizy lotniskowej oraz do wydania decyzji w jej sprawie jest:
- (a) w przypadku pojedynczego tranzytu drogą powietrzną, państwo członkowskie, na którego terytorium znajduje się port lotniczy tranzytu; Lub
- (b) w przypadku dwóch lub więcej tranzytów drogą powietrzną, Państwo Członkowskie, na terytorium którego znajduje się pierwszy tranzytowy port lotniczy.
JEŚLI PROSISZ O WIZĘ DO NIEWŁAŚCIWEJ AMBASADY / KONSULATU, TO…
Po złożeniu dokumentów Ambasada/Konsulat upewni się, że jest właściwym organem do rozpatrzenia Twojego wniosku wizowego. Jeżeli Ambasada/Konsulat nie jest organem właściwym do wydania wizy (na podstawie tego wniosku), niezwłocznie zwraca dokumenty wnioskodawcy, zaakceptowaną opłatę wizową oraz wskazuje urząd właściwy do uzyskania wizy.
KIEDY MOGĘ UZYSKAĆ WNIOSEK O WIZĘ?
Wniosek można złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowanym rejsem (9 miesięcy dla marynarzy).
SKŁADANIE WNIOSKU O WIZĘ BEZPOŚREDNIO W URZĘDZIE KONSULARNYM
KROK 1. Należy zarejestrować się w systemie internetowym pod adresem https://secure2.e-konsulat.gov.pl/ i postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej.
Wniosek wizowy należy wypełnić, wydrukować i podpisać odręcznie.
KROK 2. Prześlij komplet wymaganych dokumentów:
Uwaga: dokumenty należy złożyć wyłącznie w terminie iw placówce konsularnej, którą wybierzesz podczas rejestracji.
Dane kontaktowe polskiego urzędu konsularnego na Filipinach:
Wydział Konsularny Ambasady RP w Manili
9 piętro, Del Rosario Law Center, 21st Drive róg 20th Drive, Bonifacio Global City, City of Taguig 1630, Metro Manila, Filipiny
Telefon: +63 2 53182700
fax: +63 2 53182715
e-mail: manila.amb.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail (visa matters):manila.consulate@msz.gov.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek, w godzinach: 09.00 - 17.00
TERMIN ROZPATRYWANIA WNIOSKU O WIZĘ SCHENGEN
Zgodnie z art. 23 sek. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (Dz. Urz. UE L z dnia 15 września 2009 r.) decyzja w sprawie wniosku jest dokonane w terminie 15 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku. W indywidualnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu maksymalnie do 45 dni kalendarzowych, w szczególności gdy konieczna jest dalsza kontrola wniosku.Czas przetwarzania może zostać wydłużony w przypadku obywateli niektórych krajów lub określonych kategorii podróżnych ze względu na obowiązkową konsultację wizową. Państwa trzecie, których obywatele lub określone kategorie takich obywateli państw trzecich, którzy podlegają uprzednim konsultacjom, są publikowane na stronie internetowejKomisja Europejska.
UWAGA:
Inne terminy rozpatrzenia wniosku wizowego mogą dotyczyć obywateli państw, które zawarły z członkami Unii Europejskiej umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz lub (w przypadku wiz krajowych) odpowiednią umowę dwustronną z Rzecząpospolitą Polską.
ODMOWA / COFNIĘCIE / ANULOWANIE WIZY SCHENGEN
Osoba, której wniosek wizowy został odrzucony lub wiza została cofnięta lub unieważniona jest każdorazowo informowana o tym fakcie na specjalnie przygotowanym urzędowym formularzu, na którym wskazane jest również uzasadnienie decyzji.
Wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od otrzymania jednej z ww. decyzji do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek składa się w tym samym urzędzie, w którym wydano pierwotną decyzję.
Jeżeli po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku konsul wydał kolejną decyzję o odmowie wydania wizy, unieważnieniu jej lub cofnięciu, z którą wnioskodawca się nie zgadza, w takim przypadku przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawa. Skargę należy złożyć za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję, w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przy przekazywaniu skargi konsulowi nie jest pobierana żadna opłata na rzecz konsula, natomiast postępowanie przed sądami administracyjnymi jest odpłatne. Należy zatem liczyć się z tym, że wnioskodawca zostanie wezwany przez sąd do uiszczenia wpisu sądowego. Informacje na temat wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie od kosztów postępowania i języka postępowania znajdują się na następującej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonowania-wpisu.html
!!! UWAGA – WAŻNE!!!
Posiadanie wizy nie gwarantuje przekroczenia granicy. Posiadacz wizy zostanie poproszony na zewnętrznej granicy strefy Schengen o przedstawienie dowodu, że spełnia warunki wjazdu przewidziane w art. 5 kodeksu granicznego Schengen.